Stojíte u regálů s paprikami a vybíráte si podle toho,…
Velikonoce se blíží a s nimi i čas návštěv. Překvapte je zdravým pohoštěním, nad kterým rozhodně neohrnou nos s povzdechem „no, jo, u vás je to samá mrkev“. Nejsou to recepty právě makrobiotické, ale spíše umírněně osvětové a hlavně dobré. Bylo moudrem už našich babiček, že na nachlazení, ale i jako prevence, jsou nelepší „slivovica, med, česnek a chren“. I my se tedy budeme o Velikonocích držet této tradice.
Česneková pomazánka
Česneková pomazánka nesmí chybět. Tento rodinný recept je jednoduchý a chutný. Nejlíp vynikne na celozrnné bagetě.
- malá majonéza cca 225 ml
- 10 dkg tvrdého sýra Eidam 30%
- 2 vejce
- 3 stroužky česneku
- sůl
Vejce uvaříme natvrdo. Tvrdý sýr zatím nastrouháme najemno a oloupeme česnek. Do misky nastrouháme na jemném struhadle uvařená vejce a přidáme majonézu. Mícháme a po částech přidáváme strouhaný sýr až do takové konzistence, aby se pomazánka neroztékala, a přitom nebyla tuhá. Je možné, že nám část sýra zbude. Pokud připravujeme pomazánku den dopředu, necháme ji o něco řidší, sýr časem tekutinu natáhne. Přimícháme rozmačkaný česnek, asi tři stroužky, dle chuti stolovníků a síly daného česneku. Špetkou soli dochutíme.
TIP: Pokud máme, můžeme nahradit klasický česnek rozmixovanými listy planého česneku medvědího.
Křenové jednohubky
Dalším přírodním antibiotikem je křen. Obsahem vitamínu C působí preventivně, ale pomáhá i proti zahlenění. Jak ho ale do sebe dostat, že? Vyzkoušejte náš recept na výborné křenové jednohubky.
- 1 balení hotových pšeničných tortill
- 2 sýry Lučina
- 2 lžíce nastrouhaného křenu
- 20 dkg plátků šunky
- hlávkový salát
- 1 lžička soli
Do Lučiny vmícháme najemno nastrouhaný křen. Ten postupně otáčíme a strouháme vždy do tvaru ostrouhané špičky tužky, jinak nám budou zůstávat dlouhé „vlásky“ křenu. Osolíme dle chuti. Touto směsí natřeme tortilly, poklademe šunkou a listy salátu. Srolujeme do pevné ruličky, kterou krájíme napříč na kolečka.
Velikonoční návštěvu u nás na Moravě vítáme tradičně slivovicí. Pokud je v malém množství a samozřejmě správně vypálená, je i tato cenným přírodním lékem. Dezinfikuje bolavý krk při nachlazení a podporuje trávení, neboť pomáhá rozpouštět tuky. Je to úžasný pomocník proti zažívacím obtížím. Dámy, vy ji zkuste třeba s medem, řidičům však nabídněte raději zázvorový čaj připravený třeba podle tohoto receptu.