Stojíte u regálů s paprikami a vybíráte si podle toho,…
Je to právě na jaře, kdy nám překotné střídání počasí zkazí často čerstvě nabitý entusiasmus nějakou virózou. V tomto článku najdete, jak nachlazení předcházet na vitamíny bohatou stravou, a na kterou zeleninu se můžete spolehnout, pokud už přeci jen nemoc vypukne.
Prevence
Nejstarším fíglem našich babiček je kysané zelí. Už 200g kysaného zelí – tedy asi jedna kompotová miska – pokryje denní dávku vitamínu C. Navíc bakterie mléčného kvašení fungují jako přírodní probiotika. Zlepšují střevní mikroflóru a imunitu obecně. Nesnesete výraznou chuť kysaného zelí? Dopřejte si alespoň salát z pekingského zelí, které má na rozdíl od toho čínského pevnou světlou hlávku. Proč raději pekingské? Obsahuje totiž polovinu sacharidů, než jeho čínský prapředek, a má tak menší kalorickou hodnotu. Nezapomínejte na brokolici, o které píšeme více v tomto článku.
Léčba
Na bolest v krku pomůže teplý zázvorový čaj, na který budeme potřebovat:
- 2 lžíce nakrájeného zázvoru (asi 5 cm kořene)
- 0,5l vody
- 1 lžíci medu
- šťávu z půlky citrónu
Zázvor oloupeme a nakrájíme na plátky. Vaříme ve vodě alespoň 10 minut. Necháme zchladnout a teprve do příjemně teplého, ne horkého nápoje přidáme citrón a med, abychom zachovali jejich blahodárné látky.
Když je nejhůř, sáhněte po cibuli. Připravte si z ní sirup proti chřipce, kašli a zánětu horních cest dýchacích. Budeme potřebovat:
- 1 menší cibuli
- 3 lžíce krystalového cukru
- skleničku od přesnídávky s víčkem
Cibuli na hrubo nakrájíme a rozdělíme na třetiny. Postupně vrstvíme do skleničky a prosypáváme cukrem, co díl cibule, to lžíce cukru. Uzavřeme a necháme přes noc při pokojové teplotě. Cibule pustí šťávu. Tu po lžičkách podáváme nemocnému 5x denně. Nedejte se odradit pronikavou vůní této medicíny. Rýma je u této léčby spíše výhodou, ale opravdu pomáhá, takže zacpat nos a otevřít pusu. A nebojte se, tento lék milují i děti :).