Chcete vypadat mladší? Jezte více brokolice

Chcete vypadat mladší? Jezte více brokolice

Brokolice - rocková hvězda přírody

Publikováno: 25. 11. 2018

Brokolice je proslulá tím, že ji většina dětí nechce mít na talíři :), ale na druhou stranu patří mezi nejzdravější zeleninu vůbec. Právem ji můžeme označit jako rockovou hvězdou přírody. Proč? Je výjimečná svým vysokým obsahem vitamínů a živin a výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálním, toxickým a rakovinotvorným látkám. Mnoho studií potvrzuje, že konzumací brokolice můžete snížit riziko obezity, cukrovky, srdečních chorob a celkové úmrtnosti. Pojďme se na její zdraví prospěšné vlastnosti podívat trochu blíže.

Bojovnice proti rakovině

Zařazení vysokého množství košťálové zeleniny, zejména brokolice, květáků a zelí, má pozitivní vliv v boji s nádorovými onemocněními, především rakovinou plic a tlustého střeva. Právě tato zelenina obsahuje látku zvanou sulforafan, který má protinádorové účinky. Další studie prokázaly o polovinu nižší riziko rakoviny prsu u žen, které měly vysoký příjem košťálové zeleniny ve srovnání s ženami, které ji do svého jídelníčku nezařadily. Brokolice má ochranný účinek také při nádorových onemocněních lymfatické tkáně, močového měchýře a prostaty.

Zlepšuje zdraví vašich kostí

Vitamín K je důležitý pro správnou stavbu našich kostí. Jen zhruba jeden hrnek nakrájené brokolice obsahuje asi 90 mikrogramů vitamínu K, množství převyšující 100 % doporučení denní dávky. Brokolice také hojně přispívá k doporučené denní dávce vápníku, a to více jak 40 miligramů v jednom šálku.

Elixír mládí

Vitamín C má antioxidační účinky, které pomáhají bojovat proti poškození kůže způsobené sluncem a znečištěním, dokáže také omezit tvorbu vrásek a celkově zlepšit strukturu naší pleti. Vitamín C hraje zásadní roli při tvorbě kolagenu, který je hlavním nosným bodem naší pokožky. Mnoho z nás při zmínce o vitamínu C sáhne po citrusových plodech. Ale co už se málo ví, je to, že brokolice obsahuje až 80 miligramů vitaminu C v jednom šálku. Což je více, než doporučená denní dávka vitamínu C. Brokolice v sobě ukrývá i vitamín A a E, které jsou také důležité po zdravě vypadající pokožku.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.

Další články