Zelenina pod sněhem

Zelenina pod sněhem

Publikováno: 13. 10. 2020

Že jsou pole přes zimu holá a bez zásobených supermarketů bychom museli čekat na zelenou barvu natě až do jara? Přestože je většina úrody už uskladněna, nemusí tomu tak vždycky být. Některé mrazuodolné druhy kapusty, pórku a dalších můžeme sklízet dokonce i pod sněhovou pokrývkou. A pokud stihneme, je možné zasít ozimé druhy některých druhů zeleniny ještě v říjnu a těšit se z úrody už velmi brzy na jaře.

Musíme však dodržovat základní zásady pro zimní výsev:

  • Mrazuvzdorná odrůda – na odrůdě záleží. Sadíme pouze druhy, které mráz zvládají.
  • Sesedlý záhon – nesadíme nikdy do čerstvě připravené půdy. Mráz by sadbu vynesl na povrch, kde by rychleji vysychala.
  • Zálivka – i v zimě bývají sucha, kdy je nutné rostliny zalévat.
  • Netkaná textilie – i přes výběr vhodné odrůdy nás mohou zaskočit holomrazy, kdy chybí ochranná sněhová pokrývka. Zakrytím bílou netkanou textilií s gramáží 30 g/m2 před nimi sazenice ochráníme.

Salát – pokud vysadíte sazeničky salátu ještě v říjnu, stihnou do prvních mrazů trochu povyrůst, aby přečkaly tuhou zimu a probudily se na jaře hned se sněženkami. První sklizeň vlastního křehkého salátu tak předstihne i nejranější jarní salát z obchodu. Vhodných odrůd pro přezimování je na výběr spousta: Humil, Altenburský, Traper, nebo Mauglí, podobně jako dubolisté odrůdy Dubáček či Redin.

Špenát – můžeme vysévat takřka nepřetržitě, od jara až do podzimu vždy, jakmile vzejdou sazenice z předchozího výsevu. Zimní odrůdy, jako jsou Laska, Matador a Winter Riesen lze sadit stejným způsobem jako ozimý salát výše.

Kapusta – jak růžičková, tak hlávková snesou v úplné vyzrálosti teploty i 12°C. Špatně však snáší prudké střídání teplot. Sněhová pokrývka jí sluší. Pokud se však rozhodnete v zimně ke sklizni, uřežte raději celou rostlinu. K výsevu na zimu se hodí například odrůda Arkta.

Kadeřávek – např. odrůdy Kadet je možné sklízet dokonce i během zimy. Sklízí se po jednotlivých listech a labužníci dokonce tvrdí, že nejlepší chuti dosahuje až po prvních mrazících.

Česnek – pro výsev na zimu jsou vhodné především širokolisté nepaličáky jako je Mojmír, či Lukan nebo Záhorský. Pokud půda není zmrzlá, je možné sadit až do konce listopadu, neboť do mrazů nesmí česnek příliš narašit.

Cibule – tradiční české odrůdy Hiberna a Augusta dobře přezimují a rychle rostou i při nízkých teplotách, takže při výsevu v září je možné sklízet její nať už od dubna.

Pórek – vyžaduje na rozdíl od cibule a česneku pravidelnou zálivku. Tradiční odrůdy Arkansas, Blizzard, či Elefant jsou ozimé, pozor však na odrůdy letní a podzimní, které nepřezimují. Ty mají také světlejší barvu listu. Ozimé odrůdy vyséváme už v květnu, poté přesazujeme do hlubších rýh a před prvními mrazíky ještě nakopčíme, abychom získali co nejdelší světlou část stonku. Pór můžeme sklízet i během zimy, pokud to zmrzlá půda dovolí.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.

Další články