Kapusta – zeleninová kráva

Kapusta – zeleninová kráva

Publikováno: 20. 09. 2019

Jak zelí, tak kapusta patří do stejné čeledi brukvovitých, a tak není divu, že máme občas někteří problém s jejich rozpoznáním. U růžičkové kapusty je to ještě jednoduché, horší je to pak s kadeřávkem a rozeznat hlávkovou kapustu od hlávkového zelí může být pro některé z nás docela oříšek. Zvláště pak, jsme-li v zahraničí. Angličtina používá pro zelí a kapustu jeden název „cabbage“ s upřesněním, že kapusta je „savoy cabbage“, růžičková kapusta je naopak „brussel sprout“ a aby bylo zmatení jazyků dokonáno, na Slovensku říkají zelí „kapusta“ a kapustě „kel“.

Zelí nebo kapusta?

Zelí má zelenou, nebo fialovou pevnou hlávku s těsně přiléhajícími listy. Kapusta je tmavě zelená s vrásčitými kadeřavými listy, které k sobě přiléhají volněji. Kapusta má jemnější chuť než zelí, avšak při delším vaření vydává specifickou nepříjemnou sirnatou vůni, kterou bude mít asi většina z nás navždy spojenou se školní jídelnou.

Kapustou proti bolesti kloubů!

Byla by však škoda na kapustu zanevřít. Věděli jste, že i dušená, obsahuje nejen vitamíny A, B, C a K, ale dokonce i větší množství vápníku než kravské mléko? Právě proto se jí říká zeleninová kráva.  Aby byl vápník pro naše tělo dobře vstřebatelný, potřebujeme zajistit dostatečný přísun vitamínu D, který produkuje naše kůže pobytem na slunci. Proto užívejte podzimních teplých slunečných dnů především venku. Konzumací kapusty bojujeme proti „špatnému“ cholesterolu, osteoporóze a lámavosti kostí. Poslouží jako prevence proti rakovině. Kapustu by si měly dopřávat hlavně těhotné ženy a osoby nad 50 let, kdy dochází vlivem hormonálních změn k poklesu obsahu vápníku v kostech.

Kadeřávek

Tento méně známý druh kapusty nevytváří kulaté hlávky. Zvlněné listy se zpracovávají samostatně po odkrojení jejich dužnaté tužší části. Pokud nenajdete kadeřávek v obchodní nabídce, zasaďte si jej na zahradě. Jedná se o nenáročnou rostlinu, která snese polostín a vydrží i mrazy. Vy tak budete mít stálý přísun vitamínů až do zimy. Vysévá se v květnu až červnu jako tzv. následná plodina po salátu nebo raných kedlubnách. Spodní listy můžete sklízet postupně, vrchní budou stále dorůstat. Že nemáte zahrádku? Zkuste si vysadit červenou odrůdu kadeřávku na balkón do jedné nádoby spolu s okrasnými rostlinami – praktické, a navíc krásné řešení.

Růžičková kapusta

Aby zůstala růžičková kapusta pevná a zelená, nedoporučuje se ji dlouze vařit, ale jen krátce přivést k varu se solí a šokově zchladit ve studené vodě (blanšírovat). Že nejste milovníci kapusty? Dejte jí ještě jednu šanci a blanšírovanou a překrojenou ji rychle orestujte na olivovém oleji. Osolte a zalijte vejci. Výborná, zdravá a rychlá večeře, která opravdu nepřipomíná nic ze školní jídelny. Nebo kapustičky nastrouhejte najemno a zkuste je za syrova do salátů typu Coleslaw.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.
Další článek
Dýně, kde spí špagety

Další články