Jaká je ideální denní dávka zeleniny?

Jaká je ideální denní dávka zeleniny?

Jak to tedy je?!

Publikováno: 13. 07. 2018

Přečetli jste nespočetně článků o tom, kolik byste měli sníst zeleniny denně? A v některém píší konkrétní množství, v některém nás nabádají k tomu, abychom jedli co nejvíce a čím více tím lépe? A stále si nevíte rady? Jak to tedy je?

Že je zelenina zdraví prospěšná ví každý, ale jaké je ideální množství? Pět porcí ovoce a zeleniny denně, jak to doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) anebo více?

Je lepší více?

Drtivá většina z nás určitě už slyšela o tom, že nejlepší volbou je 5 porcí ovoce a zeleniny, což je zhruba 400 g. Ovoce a zeleninu je výhodné kombinovat a rozložit v průběhu celého dne jako součást téměř každého pokrmu. Někteří se shodují na tom, že toto množství by mělo být dvounásobné, tedy 800 g. Ale asi s námi budete souhlasit, že tolik ovoce a zeleniny je těžké denně sníst a nemusí to být vhodné z hlediska trávení. Staré přísloví zní: „nic se nemá přehánět a to platí i u zeleniny“. Nadměrná konzumace zeleniny může přinést riziko. Vláknina, kterou obsahuje, na sebe naváže řadu minerálních látek, které však organismus nezvládne využít. Další nevýhodou může být zpomalení pohybu střevního obsahu, a tím následné nebezpečí zácpy.

Stanovit optimální množství ovoce a zeleniny, kterou bychom měli denně sníst, je tedy obtížné. Záleží na jednotlivci, na druhu zvoleného ovoce a zeleniny a na způsobu, jakým jsou konzumovány. Oněch pět porcí denně se však zdá nanejvýš vhodnou dávkou k zajištění blahodárných účinků.

2:1

Máte raději ovoce a doufáte, že budete mít splněno, pokud těchto 5 porcí vyplníte ovocem? Zklameme vás. Poměr množství zeleniny a ovoce by měl být dva ku jedné. Je lepší upřednostnit zeleninu, jelikož obsahuje méně cukrů.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.
Další článek
Mýtus nebo pravda?

Další články