Princezna na hrášku – aneb domácí vzdělávání s hrachem setým

Princezna na hrášku – aneb domácí vzdělávání s hrachem setým

Publikováno: 01. 06. 2020

Pokud máte děti, pak je právě hrách zpravidla tím prvním (a někdy i posledním), co spolu zkoušíte zasadit. Jistě není náhodou, že je to právě on, protože:

  • Hrách je nenáročný na prostor – že nemáte zahradu? Nevadí, hrášek můžete pěstovat i v menším květináči. Dejte jej za okno a připravte mu vhodnou šplhací podpěru. Pro nenechavé úponky postačí i třeba jen padesáticentimetrový klacík.
  • Dá se sadit kdykoliv od jara do podzimu – nemusíte tedy výsadbě nijak zvlášť přizpůsobovat svůj program. Prostě kdykoliv budete mít čas zasvětit vaše ratolesti do tajů pěstitelství, neváhejte, vyhrabejte malou jamku nebo 3–4 cm plytký řádek a hrách v rozestupech asi 10 cm zasaďte.

TIP: Pro sadbu vybírejte odrůdy hrachu dřeňového jako jsou Oskar, Johan, Avola, Twinset a další. Hrách cukrový se hodí spíše ke konzumaci celých mladých lusků např. na grilu.

  • Má velkou klíčivost – pokud chceme nadchnout, je jasné, že dílo se musí povést. A u hrachu na to můžete vzít jed!
  • Nemusíte se o něj starat – dokonce i když ho nebudete okopávat, či vytrhávat plevel, najde si houževnatě svou cestu ke slunci a odmění vás záplavou bílých květů slibujících naducané lusky.
  • Hrášek dětem chutná – a obzvlášť ten váš, vlastní rukou utržený. Sklízet můžete prakticky hned, jakmile je co. První rozumně velké bobulky jsou v závislosti na odrůdě zpravidla už asi dva měsíce po vysazení. A že je ho málo? Zajděte si třeba do těchto obchodů pro ten náš, který pro vás s láskou a péčí pěstujeme u nás na farmě.

Hrách setý je tedy ideální plodinou pro domácí vzdělávání. Ne vyplňování nudných cvičení, ale učení, které bude vás i vaše děti bavit a které nese své plody nejen přeneseně, ale i doslova a velice chutně. Co všechno můžete s hrachem probrat?

  • Jazyk český – pohádka o princezně na hrášku od Hanse Christiana Andersena patří jistě k základnímu vzdělání nejen v celé Evropě.
  • Matematika – semena hrachu jako by byla stvořena pro malé dětské ruce. Výborně se počítají a jediný sáček se semeny v sobě ukrývá názornou Montessori pomůcku pro sčítání a odčítání až do 100 za pár korun. Zkuste si tvořit různé hromádky a dělit si je spravedlivě mezi sebe. Případně na čas nasbírejte každý co nejvíce hrášků a přemýšlejte, kolik musí dát kdo kterému, aby se zásoby vyrovnaly.
  • Člověk a jeho svět či přírodověda – klíčení a růst rostlin: klíčení můžete sledovat také paralelně na navlhčené vatě. Budete-li mít chuť experimentovat, zkuste hrách zasadit do třech malých květináčů – jeden zalévejte sporadicky, druhý obden a třetí přelévejte. Pozorujte s dětmi vliv zálivky na úrodu.
  • Ekologie – sílu přírody můžete pozorovat zasazením hrachu přímo do sádry. Sádra ztuhne a už to vypadá, že má civilizace navrch, po pár dnech další zálivky se ale ukáže, že příroda má v sobě neuvěřitelnou energii.
  • Biologie a historie – křížení odrůd hrachu je spíše pro dlouhodobější bádání, přesto stojí jistě za zmínku náš brněnský vědec a teolog 19. století Gregor Johan Mendel. Jeho pokusy, při kterých uměle opyloval a mezi sebou křížil druhy různě kvetoucího hrachu, položily základy současné genetiky.

Přejeme vám hodně zábavy s hráškem a abychom to nezapomněli zmínit, z hrachu se dá i krásně vařit:). Ale to už zas třeba v některém dalším článku.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.

Další články