Omládněte s černým rybízem

Omládněte s černým rybízem

Publikováno: 16. 07. 2020

O pár roků omládnout, trošku zhubnout a získat silnou imunitu proti lecjakému viru – kdo by si to nepřál! Kéž bychom vám mohli s čistým svědomím říct, že k tomu stačí miska černého rybízu denně. Bohužel, není to tak jednoduché. Nicméně právě toto temně fialové ovoce vaše snahy podpoří. A co víc – s chutí!

Černý rybíz je přímo vitamínová superstar. Obsahuje 3,5krát větší množství vitamínu C než citróny a pětkrát víc než jeho bílá a červená varianta. Už 100 g černého rybízu stačí pro pokrytí denní dávky vitamínu C.  Z dalších vitamínů jmenujme karoten, vitamíny skupiny B, vitamín E a železo. I v souboji antioxidantů skládá na lopatky ostatní fialové ovoce, jako jsou např. borůvky.

Černý rybíz umí rozjasnit a vypnout pleť

Jak tedy pomáhá omládnout? Černý rybíz umí rozjasnit a vypnout pleť. A to právě díky vitamínu C, který potřebuje naše tělo pro tvorbu kolagenu a elastinu. Ty udržují pokožku vláčnou, pružnou a mladistvou. Černý rybíz je bohatý na anthokyanidiny (fialový pigment) a polyfenoly, což jsou antioxidanty, které chrání proti projevům stárnutí a rozjasňují pleť.

Olej ze semen zvyšuje imunitu

Pokud nahradíme džusem z ovoce a zeleniny jedno jídlo denně, pak na sebe úbytek váhy nenechá dlouho čekat a černý rybíz je ve smoothie prostě neodolatelný. A právě jeden takový recept jsme pro vás vybrali z knihy Džusy – jak hubnout od Christine Bailey.

Džus pro krásu z černého rybízu

  • 115 g černého rybízu
  • 2 hrušky
  • 1 oloupaný grapefruit
  • kostky ledu a máta k podávání

Odšťavněte všechny přísady kromě černého rybízu. Ten do hotového drinku rozmixujte, abyste nepřišli o cenná semena. Jak totiž potvrdila i Americká studie z roku 1999, olej v semenech černého rybízu zvyšuje imunitu. Podávejte s ledem ozdobené snítkou máty.

Nejen plody černého rybízu zasluhují naši pozornost. Čaj z mladých listů působí proti průjmu a snižuje krevní tlak. Používá se jako podpůrná léčba revmatu.

Zajímavost: Černý rybíz patřil v USA mezi ilegální plodiny

Věděli jste, že černý rybíz patřil v USA mezi ilegální plodiny? Ještě v roce 2003 bylo jeho pěstování v některých státech USA zakázané ze strachu z přenesení plísní černého rybízu na americké borovicové porosty, což by mohlo ohrozit těžbu dřeva. Ale i sami Američané nakonec uznali, že nutriční benefity černého rybízu zdaleka převažují riziko přenosu plísňových chorob, a tak mohl černý rybíz vystoupit z ilegality.

Můžeme se tedy radovat, že alespoň co se černého rybízu týče, byli jsme vždy svobodnější než Amerika J Přejeme vám lahodné černorybízové léto.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.

Další články