Nový rok: nastartujte své tělo přírodní detoxikací

Nový rok: nastartujte své tělo přírodní detoxikací

Potraviny ideální k pročištění těla

Publikováno: 02. 01. 2019

S novým rokem má většina z nás pocit vzrušení z příchodu něčeho nového, z nových změn. Dáváme si předsevzetí, snažíme se změnit některé naše neduhy. Tato doba je také ideální pro pročištění těla. Našli jsme pro vás ideální suroviny, které tělu pomůžou se cítit lépe, zdravěji a tak nějak lehčeji :).

Najděte rovnováhu chutí

Játra jako největší vnitřní orgán těla mají také funkcí detoxikace organismu. Zde končí metabolický proces, který má počátek ve střevech. Podobně přes játra proudí i všechny ostatní látky jako jsou léky, a také látky, které jsou připraveny k likvidaci a vyloučení z těla. Je nezbytné dopřát svým játrům očistu. Abychom to udělali správně, je potřeba hledat rovnováhu chutí ve stravě – slané, sladké, kyselé a hořké. Většina z nás nemá problém s příjmem sladkých nebo slaných látek ve stravě. Ale chybí nám hořká a kyselá chuť.

Zázračná voda s citronem

Začněte svůj den se sklenicí vody s vymačkanou citronovou šťávou. Dodá vám vedle vitaminu C také potřebný draslík, hořčík a měď. Voda s citronem působí jako takový ranní elixír – pomáhá absorbovat více živin jako je železo a vápník z potravin, které jíme. Lepší absorpce živin mnohdy znamená menší nadýmání. Citronová šťáva stimuluje naše játra a vyplavuje toxiny.

Řepa pročistí vaši krev

Ne nadarmo se říká zdravý jako řepa. Řepa působí na naše tělo jako čisticí prostředek krve, vyrábí kyselinu dusičnou, která pomáhá zvýšit tok krve v celém těle. Zařazením řepy do svého jídelníčku zajistíme pro naše tělo přísun vitamínu E, karotenů a batalainů, což je typ antioxidantu, který napomáhá regeneraci buněk v játrech.

Naučte se jíst více listnaté zeleniny

Pro vyváženost organismu nezapomínejte také na zeleninu, která má hořkou chuť. Dopřejte svému tělu rukolu, řeřichu, kapustu a pampelišku lékařskou. Celkově se doporučuje jíst více listnaté zeleniny.

Nejzdravější zelenina: mořské řasy

Mořské řasy, zelenina, který je plná antioxidantů a není náhodou, že v čínské medicíně se využívá k léčbě velké škály onemocnění od infekcí močových cest až k nádorům. Existují studie, které prokázaly nižší incidenci rakoviny prsu u žen, které konzumovaly mnoho mořských řas. Asijské národy mají nejdelší délku života, a to právě díky stravě bohaté na mořské řasy. Živiny z mořských řas mohou pomoci detoxikovat krev a ledviny a mít diuretické vlastnosti, které vám pomohou zbavit se nadbytečné vody, a zároveň zvýšit imunitu.

Kurkuma: pomocník proti zánětům

Kdyby existovala taková věc jako kouzelná rostlina, bylo by to kurkuma. Používá se v ayurvédské a tradiční čínské medicíně po tisíce let k léčbě celé řady onemocnění včetně poruch jater a trávení. Kurkuma pomáhá detoxikovat játra. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky. 

Nezapomeňte na avokádo, artyčok a fenykl

Klíčovou složkou avokáda je glutation, silný antioxidant, který pomáhá játrům detoxikovat tuk před vylučováním žluče, což pomáhá zbavit vaše tělo nežádoucích toxinů. Takže řekněte ano avokádu! Artyčoky přirozeně zvyšují produkci žluči a jsou nabité vitaminy C a K, antioxidanty a vlákninou. Jsou také skvělé pro vylučování tuku. Fenykl byl známý již ve starověku, a to díky svým detoxikačním účinkům, má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti a pomáhá snižovat nadýmání. Má vysoký obsah vitamínu C a flavonoidů, mastných kyselin, vlákniny a aminokyselin. Co více, má také málo kalorií, což z něj dělá ideální detoxikát.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.

Další články