Stojíte u regálů s paprikami a vybíráte si podle toho,…
Zelenina na pranýři!
Vybrali jsme pro vás pár zajímavostí o zelenině, které jste možná netušili:). U brambor záleží, jak si je připravíte, salát na oběd raději vynechejte, čerstvá zelenina nemusí být vždy tou nejlepší volbou a nakonec chybné výpočty, které se dotkly pověsti špenátu. Pojďme se společně podívat, co se stalo zarytým mýtem, a co je naopak pravda.
Brambory jsou tučné! Mýtus!
Ano, brambory mohou obsahovat vysoké množství tuku, ovšem velice záleží, jaký zvolíte způsob přípravy. Vysoký obsah tuku se nachází ve smažených výrobcích z brambor (obsah tuku cca 40%). Brambory obsahují 80 % vody. Syrová nebo pečená brambora má průměrně 100 kalorií (jedna porce hranolek má více než dvojnásobný počet kalorií), 22 gramů sacharidů a 3 gramy proteinů. Není v ní žádný tuk. Navíc má vysoký obsah vitamínu C a dodá vám potřebnou energii.
Salát je lepší na večeři! Pravda!
Zelenina je výborným zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny a obsahuje minimum sacharidů, je tedy ideální pro ty, kteří chtějí zhubnout. To, že je zelenina skvělá během diety, ale neznamená, že by váš jídelníček neměl obsahovat i další potraviny. Zeleninový salát je ideální variantou pro zdravou večeři, ale pro hlavní jídlo dne zvolte raději jiný pokrm. Aby vaše tělo fungovalo tak, jak má, potřebuje vyvážený poměr všech živin, tedy bílkovin, vlákniny, sacharidů a tuků.
Nejvíce živin má vždy čerstvá zelenina! Mýtus!
Čerstvá zelenina nepředstavuje vždy tu nejzdravější variantu. Mražená a konzervovaná zelenina má často dokonce i více vitamínů jak čerstvá. Jak je to možné? Vysvětlením je, že se vždy mrazí a konzervuje v sezóně a tedy v době, kdy je zelenina zcela zralá. Při nákupu konzervované zeleniny je ale vždy potřeba brát na zřetel, zda a kolik je k ní přidáno cukru nebo soli.
Špenát je plný železa! Mýtus!
Když se řekne špenát, většina z nás si spojí tuto zeleninu s vysokým množstvím železa. Jedná se sice o velmi zdravou a doporučovanou zeleninou, ale toto přesvědčení je mylné. Špenát obsahuje v syrovém stavu asi 3 miligramy železa na 100 gramů hmotnosti. Kde tedy nastala chyba? V roce 1780 prohlásil doktor E. von Wolf, že špenát obsahuje desetkrát více železa, než tomu skutečně je. Tento omyl přetrvával až do roku 1937, kdy němečtí vědci publikovali naprosto rozdílné výsledky a zjistili, že se doktor Wolf zmýlil a jeho výpočty byly desetinásobně vyšší. Jestli chybou byl překlep nebo jeho špatné měření, není jasné.