Kysané zelí – česká superpotravina

Kysané zelí – česká superpotravina

Publikováno: 08. 02. 2020

Naše babičky určitě neznaly multivitamíny, ani probiotika, přesto je v hojné míře užívaly. Jak to? Možná proto, že nedaly dopustit na kysané zelí. A co dokáže? Hotové zázraky!

Posiluje imunitu

Kysané zelí je bohaté na vitamín C, který zlepšuje obranyschopnost. Vitamín C se navíc díky přítomné kyselině listové (vitamín B6) daleko lépe vstřebává do krve. Pro pokrytí doporučené denní dávky těchto vitamínů stačí sníst asi 2 misky kysaného zelí denně.

Chrání plod i vaše srdce

Kyselina listová je důležitá zejména pro nastávající maminky k prevenci vrozených vývojových vad, ale snižuje také hladinu homocysteinu v krvi, čímž předchází kardiovaskulárním onemocněním.

Dodá prospěšné střevní bakterie

Kysané zelí obsahuje až 13 druhů probiotik, což je podstatně více, než například jogurt. Tato bohatá probiotická infuze vás přitom vyjde na pár korun. Zařaďte proto kysané zelí do svého jídelníčku hlavně po užívání antibiotik.

Zlepšuje náladu

Díky acetylcholinu a vitamínům skupiny B pomáhá zelí správné činnosti nervové soustavy.

Pomáhá při hubnutí

Pokud jste se pustili do hubnutí, s kysaným zelím to půjde snáz. Kvašením v zelí vzniká látka jménem cholin, která pomáhá snižovat cholesterol a podílí se na rozkládání tuků. Jedna miska kysaného zelí poměrně dobře zasytí a zvýší energetický příjem jen o 80kJ.

Podporuje detoxikaci těla

Nerozpustná vláknina udržuje obsah střev v pohybu. Šťáva z kysaného zelí působí jako projímadlo.

Omlazuje

Obsah síry podporuje tvorbu keratinu, který je potřebný pro zdravé vlasy, nehty a pleť.

Chrání před zhoubnými onemocněními

Jako ostatní brukvovité rostliny, i zelí obsahuje glukosinoláty a sulforafan. Studie u zvířat potvrdily, že tyto látky působí preventivně proti rakovině, ale i zpomalují růst a migraci nádorových buněk.

Bojuje s osteoporózou

Nejen dostatečný přísun vápníku, ale i vitamín K hrají důležitou roli při tvorbě pevných kostí a zdravých zubů. Radujme se, obojí kysané zelí obsahuje!

Nejen jídlo, ale i dostatek pohybu působí preventivně proti nejrůznějším neduhům. Proto užívejte zimy ve zdraví a na hory přibalte i skleničku kysaného zelí.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.

Další články