10 zábavných faktů o červené řepě

10 zábavných faktů o červené řepě

Publikováno: 02. 12. 2019

1. Ne všech éček je třeba se bát. Věděli jste, že se pod označením E162 skrývá karmínový betanin z červené řepy? Toto barvivo se u nás používá k dobarvení jahodových jogurtových nápojů, najdeme ho však i v masných výrobcích, jako jsou salámy Poličan a Bratislavská klobása.

2. Zkuste si, zda patříte mezi 10 % populace, u které se po konzumaci červené řepy zbarví dočervena i moč či stolice. Lékaři tento jev označují pojmem beeturie a je považován za neškodný. Proč se však tento jev vyskytuje pouze u některých lidí? Dle lékařů může beeturie poukazovat na chudokrevnost – tedy nedostatek železa v krvi, nebo na méně kyselé trávící šťávy v žaludku.

3. Pohádku o veliké řepě zná asi každý Čech. Největší řepu však zatím vypěstovali ve Velké Británii v roce 2011. Vážila 23,4 kg. To je výzva pro české farmáře!

4. Červená řepa už byla ve vesmíru. Sovětská posádka Apolla Sojuz přivítala na palubě americké kolegy jak jinak než polévkou boršč.

5. Pomocí džusu z červené řepy lze měřit pH jiných roztoků. Kyselina ji zbarvuje dorůžova, kdežto zásada dožluta. Máte chuť na pokus? Zkuste si se svými dětmi vytvořit barevnou škálu podle klesající kyselosti: do skleniček se šťávou z červené řepy přidávejte po lžičkách: citrónovou šťávu, ocet, sodu, mléko, obyčejnou vodu, vodu s jedlou sodou, odličovač obličeje, mýdlový roztok a Savo. V každé skleničce vykouzlíte jinou barvu od růžové po žlutou.

6. Skvrny od červené řepy teplá voda ještě více fixuje. Pro praní proto používejte jen studenou, či vlažnou vodu.

7. Zbarvené prsty od červené řepy potřete před umytím mýdlem i solí a plátkem citrónu.

8. Řepa obsahuje až 10 % cukru, proto se z ní dá dělat víno, které je prý podobné portskému.

9. Pokud to zvládnete, zkuste vypít skleničku džusu z červené řepy jako lék na kocovinu. Pomůžete tak játrům s rychlejším odbouráváním alkoholu.

10.České úsloví „Je zdravý jako řepa“ není daleko od pravdy. Ve starém Řecku se řepa pěstovala původně pouze jako lék – např. proti bolestem hlavy, zubů, nebo k úpravě zažívacích potíží. Až Římané začali využívat její kořen i k jídlu. Zajímavostí také je, že se tenkrát jedla rostlina celá, tedy ne pouze kořen, ale i listy.

Červená řepa – zimní královna v protinádorové zbroji

Syrová červená řepa obsahuje ve 100 g až 27 % doporučené denní dávky vitamínu B9 (kyselina listová), z minerálů je bohatá na mangan, draslík, železo a hořčík. Nejzajímavější její součástí je však barvivo betanin, kterému vděčí za svou charakteristickou tmavě červenou barvu.

Probíhající studie potvrzují protinádorové působení betaninu jak preventivně, tak již na nádorové buňky. Betanin obsahuje také kaktus nebo dračí ovoce, pro nás však platí, že nejlevnějším a nejdostupnějším zdrojem betaninu je právě červená řepa. Tuto je nejlépe konzumovat syrovou v raw salátech a sladkostech, nebo jako džus po odšťavnění. Nejlépe chutná v kombinaci s jablečnou a mrkvovou šťávou.

Červená řepa je extrémně zdravá a pokud se dobře připraví, umí být i lahodná. Přesto je u nás stále tak trochu podceňovanou zeleninou. Pokud ji v české kuchyni potkáte, pak převážně nakládanou ve sladkokyselém nálevu. Není to špatné, ale pojďme se společně podívat i na jiné způsoby zpracování této zeleninové Popelky.

Nás dospělé jistě potěší salát z nastrouhané červené řepy a kozího sýru, případně řepný falafel – smažené placičky z uvařené a mixované cizrny a červené řepy. Zkuste návštěvě naservírovat k červenému vínu Carpaccio z červené řepy. Řepu stačí uvařit v osolené vodě, nakrájet na velmi tenké plátky a zakápnout balzamikovým octem.

Jak dostat červenou řepu k dětem!

Jak dostat červenou řepu k dětem? Zkuste jim ke zdravé večeři připravit tenká kolečka červené řepy pečená v troubě. Příprava je rychlá a pokud na plech přidáte i tenká kolečka brambor, můžou si děti stavět své dvoubarevné sendviče podle chuti.

Červená se dětem líbí – obyčejné palačinky obarvené šťávou z červené řepy se promění v Růženčin mls a přidáte-li při vaření dýňové polévky i na kostky nakrájenou červenou řepu, po rozmixování se smetanou získáte polévku pro jednorožce. Anebo jednoduše přidejte trochu řepné šťávy do polevy na vánoční cukroví, vznikne krásná zdravá růžová bez závadných éček a konzervantů.

Líbil se vám článek? sdílejte ho s přáteli.

Další články